Dwóch nurków Nils Aukan i Magnus Tornes podczas nurkowania w Kristiansund poszukiwało zabytkowej kotwicy. Zamiast tego mężczyźni odnaleźli żelazne działo z czasów napoleońskich.
Obaj mężczyźni wybrali się na nurkowanie w gminie Kristiansund, na zachodzie Norwegii, w bardzo konkretnym celu. Poszukiwali zabytkowej kotwicy, która według ich informacji powinna znajdować się na dnie od 1808 r.
To właśnie wtedy w okolicy trwały potyczki z brytyjską flotą. Dwie jednostki Royal Navy miały odciąć i porzucić ową kotwicę. Były to korwety Cygnet i Tatar, które 8 lipca 1808 roku zaatakowały Kristiansund. Jednak atak nie zakończył się powodzeniem, a lokalne siły odparły agresorów.
Wspólnie z Kristiansund Diving Club byliśmy na wspaniałym nurkowaniu w Markussundet. Szukaliśmy kotwicy, którą dwie brytyjskie korwety musiały odciąć podczas potyczek w 1808 roku – powiedział Magnus Tornes
Wprawdzie podczas poszukiwań nurkowie nie odnaleźli kotwicy, jednak na ogólny rezultat nie mogą narzekać. Wszystko dlatego, że zamiast niej odkryli na dnie zatopioną żelazną armatę! Artefakt spoczywa na głębokości 34 m i na podstawie wstępnych oględzin nurkowie ustalili, że jest to żelazne działo o długości 130 cm.
Po powrocie do domu Magnus Tornes udostępnił w internecie kilka zdjęć z nurkowania. Szybko wzbudziły one zainteresowanie, a o sprawie odkrycia zrobiło się głośno. W ostatnich dniach historię obu nurków opisało wiele serwisów informacyjnych oraz najważniejsze redakcje w Norwegii.
To Nils odkrył armatę zagrzebaną w dnie, a później obaj zrobiliśmy jej zdjęcia – powiedział Magnus Tornes.
Dalsze badania
Co ciekawe, odnaleziona armata może być starsza niż kotwica, której poszukiwali. Nurkowie o swoim znalezisku poinformowali Muzeum Morskie i prawdopodobnie niebawem armatę zbadają specjaliści. Po szczegółowym sprawdzeniu dowiemy się więcej i być może archeolodzy odkryją historię zabytkowego działa.
To niezwykłe, że szukaliśmy kotwicy, ale zamiast tego znaleźliśmy żelazne działo – powiedział Nils Aukan.
Jest to już drugie tego typu znalezisko, jakiego w ostatnim czasie dokonali nurkowie w Norwegii. W połowie grudnia poinformowaliśmy o innym ciekawym odkryciu, którego norwescy nurkowie dokonali w oddalonym o ponad 500 km Bergen.
Fot. Magnus Tornes
Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, polecamy artykuł zamieszczony w 10 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.