Nurkowanie to nie tylko sprzęt, wyjazdy i kolejne szkolenia. Równie ważna jest historia, doświadczenie oraz przekazywanie ich kolejnym pokoleniom. A co zrobi to lepiej niż książki nurkowe?
Książka nie od dziś stanowi idealny prezent i to niezależnie od okazji. A czy może być lepszy podarunek dla nurka niż książka o nurkowaniu? Zapewne tak, ale nie każdy dysponuje budżetem i ma gest, aby podarować najbliższym rebreather czy wyjazd na Malediwy. Często też nasza relacja sprawia, że ciężko jest nam dopasować przedział cenowy względem obdarowywanego. Książka stanowi idealne rozwiązanie, a w przypadku nurka oczywiście książka o tematyce nurkowej. W ten sposób nie tylko dajemy komuś miły upominek, ale również pokazujemy, że doskonale wiemy, jak ważna jest dla niego jego podwodna pasja.
Tworząc DIVERS24, stawiamy przed sobą różne cele. Nie zapomnieliśmy jednak przy tym, że jako medium spełniamy również misję. Popularyzacja literatury nurkowej oraz prasy to jeden z jej najistotniejszych elementów. Zwłaszcza w czasach, gdzie poziom czytelnictwa jest daleki od ideału, a książki rywalizują z dużo łatwiejszymi i bardziej atrakcyjnymi wizualnie formami przekazu.
Dlatego też zawsze rozglądamy się za nowymi książkami nurkowymi, które moglibyśmy umieścić w naszym sklepie. W ten sposób w ciągu kilku lat udało nam się stworzyć największą kolekcję książek nurkowych dostępnych od ręki.
Dla miłośników zegarków nurkowych
Wśród pozycji dostępnych na dziś, są książki o tematyce nurkowej, których treść jest bardzo zróżnicowana. Dla miłośników „diverów”, czyli zegarków nurkowych, mamy unikalną i fantastycznie wydaną książkę-album Czas na głębokości – historia zegarów do nurkowania. Jej autor Mateusz Piechnik włożył ogrom pracy, poparty masą wiedzy i uzupełniony ogromną liczbą materiałów graficznych i zdjęć. W efekcie udało mu się stworzyć pozycję, która nie tylko może wprowadzić w świat „diverów”, ale również nauczyć sprawnie w nim się poruszać.
Dla pasjonatów wraków i II wojny światowej
Z kolei Droga śmierci autorstwa Tomasza Stachury, to efekt połączenia wieloletniej pasji do nurkowania, historii, fotografii podwodnej i poszukiwania wraków. W efekcie otrzymaliśmy próbę opowiedzenia tragicznego rozdziału II wojny światowej, jakim była ewakuacja ludności z terenu Prus Wschodnich, prowadzona w ramach Operacji Hannibal. Wszystko zaprezentowane z zupełnie innej, bardziej nurkowej perspektywy. Całość uzupełniają oczywiście fantastyczne zdjęcia, które wspólnie z treścią tworzą niezwykłą całość. Jest to książka nurkowa, którą każdy miłośnik wraków oraz historii po prostu mieć musi.
Dla entuzjastów historii nurkowania
Osobny akapit należy poświęcić niesamowitej pracy, jaką wykonuje Karina Kowalska. Kustosz Muzeum Nurkowania w Warszawie, po prostu nie zatrzymuje się w pisaniu i publikowaniu książek nurkowych. Tematyka? Tak szeroka i rozległa, jak tylko można. Wśród pozycji wydanych przez Muzeum Nurkowania znajdziemy m.in. Karl Heinrich Klingert obywatel Wrocławia, Meduza. Pierwszy polski eksperyment batynautyczny, Nurkowie Marynarki Wojennej RP 1919-1938 w Fotografii, Nurkowie z wraku „Gneisenau”, Sprzęt nurkowy w Polsce 1945-1989 oraz Historia Kaszëbë Bronka Kąkola nurka Biura Odbudowy Portów.
To oczywiście nie wszystkie książki nurkowe, jakie znajdziecie w naszym sklepie. Jednak, jak sami widzicie, jest w czym wybierać. Niezależnie czy dla najbliższych, czy też dla siebie, z pewnością znajdziecie coś, co wpadnie wam w oko.
Dla pasjonatów historii nurkowania polecamy serdecznie zapoznanie się bardzo interesującym tekstem Kariny Kowalskiej – kustosz Muzeum Nurkowania w Warszawie, opublikowanym w 10 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.