Nad dnie jeziora Bolsena we Włoszech archeolodzy podwodni odnaleźli wspaniały artefakt. Badaczom udało się zlokalizować starożytny depozyt sakralny sprzed 3000 lat
Niezwykłego odkrycia archeolodzy dokonali na stanowisku, które znajduje się w jeziorze Bolsena na głębokości zaledwie czterech metrów. Choć początkowo odnaleziony obiekt uznali za kawałek żużlu. Dopiero po wynurzeniu się i oczyszczeniu znaleziska zorientowali się, z czym mają do czynienia. Wszystko ponieważ spod warstwy osadów ich oczom ukazał się mały posążek wykonany z brązu.
Niewielką, mierzącą kilka centymetrów figurkę archeolodzy powiązali ze starożytną cywilizacją z terenu dzisiejszej Sardynii.
Bez wątpienia wyryte oczy i szczególne nakrycie głowy nawiązują do postaci bóstwa. Artefakt posiada znamiona sardyńsko-fenickie i orientalne. Świadczy to o kontaktach lokalnych mieszkańców ze światem azjatyckim. – twierdzi Barbara Barbaro, archeolog podwodna pełniąca nadzór na stanowisku.
Miejsce kultu
Wspomniana statuetka z brązu jest zaledwie jednym z wielu bardzo interesujących znalezisk, które skrywał starożytny depozyt sakralny. Teraz, po upływie tysięcy lat, ponownie wyłaniają się na powierzchnię z wód kompleksu Aiola. Jest to gigantyczny obiekt pod postacią dużego kopca zatopionych kamieni. Badacze zidentyfikowali go jako miejsce kultu słynnej prehistorycznej wioski Gran Carro z X-IX w. p.n.e.
Górna część Aiola, gdzie prawdopodobnie odbywały się obrzędy, ma powierzchnię usianą stosami i fragmentami naczyń. Przede wszystkim zwraca jednak uwagę duża ilość metalowych przedmiotów. Wśród nich fibule, pierścienie, szpilki z brązu i wiele misternie zdobionych wrzecion.
Była to osada zbudowana na palach, którą badacze uważają za bardzo ważny ośrodek z epoki żelaza. Jest również jednym z największych i najlepiej zachowanych siedlisk z tego okresu. Jednak jak podkreślają archeolodzy, pomimo to, uchodzi również za jedno z najbardziej tajemniczych.
Starożytny sakralny depozyt dostarczył do tej pory materiał badawczy, który pochodzi z wczesnej epoki żelaza. Jednak po raz pierwszy zidentyfikowano również warstwy, które można przypisać późnej epoce brązu. – wyjaśnia Barbaro
Dla miłośników archeologii podwodnej i historycznych odkryć, polecamy artykuł znajdujący się w 11 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.