Archeolodzy podwodni odnaleźli w wodach terytorialnych Singapuru, niedaleko wyspy Pedra Branca, dwa wraki pełne zabytkowych artefaktów.
W wodach terytorialnych Singapuru archeolodzy podwodni odkryli wraki dwóch statków, które zawierają szereg wspaniałych artefaktów. Wśród zabytków wydobyli na powierzchnię m.in. chińską ceramikę z XIV wieku! Pierwszy wrak przypadkiem odnaleźli podczas pracy nurkowie zawodowi. Realizowali wówczas projekt w okolicach wyspy Pedra Branca, będącej najbardziej wysuniętym na wschód punktem Singapuru.
Wszystko zaczęło się w 2015 roku. Wówczas kilka fragmentów ceramiki przypadkowo odkryli nurkowie zawodowi, którzy brali udział w zorganizowanej w pobliżu operacji morskiej. W efekcie udało się odkryć pierwszy wraku statku, który zlokalizowany został około 100 metrów na północny zachód od wyspy Pedra Branca.
Rok później National Heritage Board (NHB) zleciło, by archeolodzy podwodni z ISEAS-Yusof Ishak (ISEAS) zbadali i wykonali dokładną eksplorację wskazanej lokalizacji. Badacze mieli również przeprowadzić wykopaliska, w celu poznania i stworzenia dokładnej dokumentacji stanowiska oraz odzyskania zabytkowych obiektów znajdujących się na wraku statku.
Wspomniane wyżej wykopaliska trwały do 2019 r. i doprowadziły do odkrycia drugiego wraku. Znajduje się on około 300 metrów na wschód od wyspy Pedra Branca. W obliczy takiego rozwoju sytuacji zlecono kolejne badania i wykopaliska. Cel był identyczny – zbadanie i eksploracja stanowiska oraz odzyskanie zabytkowych artefaktów. Prace na drugim wraku rozpoczęto w 2019 r., a zakończono w czerwcu 2021 r.
Wspaniałe zabytki wydobyte na powierzchnię
Według ustaleń archeologów podwodnych z ISEAS, oba wraki pochodzą z różnych okresów historycznych. Z dostępnych informacji wiemy, że pierwszy wrak zawierał chińską ceramikę i może pochodzić z XIV w. Niektóre z kluczowych znalezisk to naczynia i miski Longquan oraz jarlet. We wraku odnaleziono również fragmenty niebiesko-białych porcelanowych misek z motywami lotosu i piwonii z czasów dynastii Yuan.
Ten statek przewoził więcej tej niebiesko-białej porcelany niż jakikolwiek inny udokumentowany wrak na świecie. Wiele kawałków jest rzadkich i uważamy, że jeden jest całkowicie wyjątkowy – powiedział dr. Michael Flecker, członek wizytujący i dyrektor projektu Maritime Archeology Projects w ISEAS
Według badań ISEAS drugim wrakiem prawdopodobnie jest statek handlowy Shah Munchah, który zatonął podczas podróży powrotnej z Chin do Indii w 1796 roku.
Artefakty odzyskane z tego wraku obejmują szereg chińskich wyrobów. Oprócz ceramiki odnaleziono również stopy miedzi, obiekty ze szkła piaskowego, a także cztery kotwice i dziewięć armat. Działa znajdowały się zazwyczaj na statkach handlowych wykorzystywanych przez Kompanię Wschodnioindyjską w XVIII i na początku XIX w. Jednostki używały ich głównie do celów obronnych i sygnalizacyjnych.
Bez wątpienia wśród najciekawszych znalezisk z drugiego wraku, znalazły się m.in. fragment słoja z motywem smoka, ceramiczna kaczka, figurki szczęśliwego Buddy i małego chłopca (figurka przynosząca szczęście), głowa figurki Guanyina, figurka psa i mitycznego morskiego stworzenia Makara, figurka chińskiej pary trzymającej wachlarze na herbatnikowej podstawie oraz figurka konia z Qingbai z jeźdźcem na bocznym siodle.
Co dalej z zabytkami?
Dwa wraki pełne zabytkowych artefaktów zbadali i udokumentowali archeolodzy. Najcenniejsze znaleziska wydobyli na powierzchnię i co dalej? Oczywiście teraz wszystkie odnalezione przedmioty trafią w ręce specjalistów, którzy zajmą się ich konserwacją. Po usunięciu nagromadzonej soli, wszystkie przedmioty zostaną skrupulatnie oczyszczone i skatalogowane.
Po sporządzeniu dokumentacji i dokładnym zbadaniu artefaktów, NHB rozpocznie starania nad stworzeniem ekspozycji. Dzięki temu, jak zapowiedzieli badacze, wszystkie wydobyte przedmioty będzie można zobaczyć w muzeum jeszcze w 2021 r.
Archeolodzy podwodni podkreślili również, że jest to niezwykle ważne znalezisko, gdyż odsłania część historii Singapuru sprzed 1819 r. To wciąż okres mało poznany i pełen białych plam, które takie odkrycia pomagają zapełnić treścią.
Zrozumienie naszej morskiej historii pomaga nam zrozumieć relacje Singapuru. nasz kontekst i nasze miejsce na świecie. A także nasze położenie geograficzne i to, dlaczego jest ważne. Przede wszystkim jednak to, jaki jest powód naszego istnienia i sukcesu. Jeśli potrafimy zrozumieć naszą przeszłość, daje nam to bardziej ugruntowane zrozumienie świata, w którym żyjemy dzisiaj – powiedział Yeo Kirk Siang, dyrektor ds. badań i oceny dziedzictwa NHB
Jeżeli pasjonują cię odkrycia i eksploracja wraków, polecamy twojej uwadze artykuł znajdujący się w 11 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.