W połowie maja włoscy i maltańscy archeolodzy wydobyli z Morza Tyrreńskiego dwie starożytne amfory. Badacze odnaleźli oba artefakty na wraku antycznego rzymskiego statku.
Połączona ekspedycja naukowców z Sycylii i Malty zakończyła się sukcesem. Z głębokości ponad 80 metrów archeolodzy podwodni wydobyli dwie starożytne amfory. Naczynia stanowiły ładunek rzymskiego statku, który badacze zlokalizowali w 2019 roku.
Całe przedsięwzięcie było dosyć wymagające, z uwagi na znaczną głębokość, na której znajduje się wrak. Archeolodzy mierzyli się również z niesprzyjającą pogodą. To właśnie niesprzyjająca aura dwa razy pokrzyżowała ich plany, zmuszając do zaniechania nurkowań.
Współpraca międzynarodowa
Na szczęście doświadczeni nurkowie techniczni z University of Malta Timmy Gambin, Riccardo Cingillo i Gian Michele Iaria, wspomagani przez zespół nurków Guardia di Finanza i Sopmare, poradzili sobie z tym wyzwaniem.
Chociaż wydobycie amfor kończy kolejną fazę badań, to teraz musimy skupić się na ustaleniu wieku odnalezionego wraku. W tym celu postaramy się jak najszybciej przeprowadzić w muzeum wszystkie niezbędne badania. Chciałbym również podkreślić, że jest to już kolejny raz, kiedy prowadzone działania przebiegały w wielkiej harmonii i synergii między pomiędzy Sycylią i Maltą. – oświadczył radny ds. dziedzictwa kulturowego Sycylii Alberto Samonà
Zatopiona historia Sycylii
Wrak nieznanej rzymskiej jednostki handlowej był już znany wcześniej, ponieważ badacze odnaleźli go w 2019 roku. Archeolodzy zlokalizowali go na morskim dnie, niedaleko niewielkiej wysepki Ustica, położonej około 50 km na północ od Sycylii. Co ciekawe, wrak znajduje się zaledwie 200 metrów od wybrzeża.
Dwie starożytne amfory wydobyte z Morza Tyrreńskiego stanowią zaledwie ułamek ładunku, jakie znajduje się na wraku. Badacze zdecydowali się na podniesienie ich z dna, aby móc lepiej poznać zatopioną jednostkę. Bez wątpienia liczą na to, że przy ich pomocy uda im się określić jej wiek oraz to skąd i dokąd zmierzała.
Wrak z Antykithiry od momentu odnalezienia na początku XX w., nieprzerwanie dostarcza archeologom wspaniałych odkryć. Z pewnością więcej dowiecie się z artykułu Gemmy Smith opublikowanego w 9 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.