Australijscy naukowcy podczas ekspedycji badawczej dokonali wspaniałego odkrycia! Napotkali żywego osobnika zaliczanego do gatunku niezwykle jadowitego węża morskiego Aipysurus apraefrontalis. Zwierzę przez niemal ćwierć wieku uznawano za lokalnie wymarłe.
Krótkonosy wąż morski został odkryty przez interdyscyplinarny zespół badawczy w pobliżu Wyspy Ashmore i Cartiera. Aż do teraz gatunek uznawany był za lokalnie wymarły, gdyż przez ostatnie 23 lata nie zaobserwowano tu ani jednego osobnika.
Uważano, że krótkonosy wąż morski zniknął na zawsze z wód wokół Wyspy Ashmore i Cartiera. Dlatego jest to naprawdę niezwykłe odkrycie. Statek badawczy pełen poważnych naukowców dosłownie piszczał z podniecenia. – powiedziała kierująca wyprawą dr Karen Miller z Australian Institute of Marine Science
Niezwykłe spotkanie
Żywego krótkonosego węża morskiego odnaleziono na głębokości 67 metrów. Odkrycia dokonał w zeszłym tygodniu zespół naukowy kierowany przez dr Karen Miller z AIMS, wraz z badaczami z Western Australian Museum, Curtin University i University of Western Australia.
Ekspedycję przeprowadzono z wykorzystaniem wspaniałej jednostki badawczej R/V Falkor. Statek należy do Schmidt Ocean Institute jest fantastycznie przystosowany do eksploracji oceanicznych głębin. Jednostkę wyposażono w bardzo zaawansowany sprzęt badawczy oraz robota pozwalającego na eksplorację głębin.
Nikt nie widział w okolicy gatunku niezwykle jadowitego węża Aipysurus apraefrontalis od 1998 roku. Jego ponowne odkrycie oznacza, że mamy dostaliśmy drugą szansę na lepsze poznanie i ochronę tego gatunku.
Nie możemy chronić gatunków, o których istnieniu nie wiemy. Dlatego ta wyprawa jest tak ważna. Jesteśmy na głębokościach, których nikt wcześniej nie badał i zdobywamy kluczową wiedzę, gdy odkrywamy głębinowe sekrety okolicznych wód. – dodała dr Miller
Poszukiwane gatunki
Co warte podkreślenia, to krótkonosy wąż morski, jest jednym z czterech gatunków węży morskich odkrytych na nowo podczas ekspedycji. Choć na liście wciąż jest jeszcze 13 innych gatunków, które uznawano za wymarłe. Wszystkie one występowały niegdyś w wodach w pobliżu Wyspy Ashmore i Cartiera.
Okazuje się, że okoliczna rafa była niegdyś najbardziej bioróżnorodnym miejscem występowania węży morskich. Niestety przez ostatnie dekady kolejne gatunki znikały w niewyjaśnionych okolicznościach z płytkich wód wokół wyspy.
To odkrycie pokazuje, że wciąż możemy dowiedzieć się więcej o strefie zmierzchu. Badając ją mamy nadzieję znaleźć więcej zaginionych gatunków węży morskich z Ashmore. – powiedziała uczestnicząca w wyprawie dr Nerida Wilson z Western Australian Museum
Należy wspomnieć, że Schmidt Ocean Institute transmituje na żywo wszystkie swoje eksploracje na YouTube i Facebooku. Biorąc pod uwagę rezultaty dotychczasowych ekspedycji, jak np. odkrycie rafy wyższej od Empire State Bulding, z pewnością warto czasem przysiąść przed ekranem i śledzić obraz z kamer ROV wspólnie z naukowcami.
Mureny to fascynujący mieszkańcy głębin. Te piękne i warte bliższego poznania stworzenia możecie poznać lepiej z artykułu Małgorzaty Sobońskiej, który opublikowaliśmy w 12 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.