W wodach okalających Wielką Brytanię po raz pierwszy użyto specjalnych kamer do monitorowania zachowania żarłaczy olbrzymich. Urządzenie zostało zamontowane do robota typu AUV i wykorzystane na zachodnim wybrzeżu Szkocji, gdzie rekiny te gromadzą się w celach rozrodczych, po powrocie z wód zachodniej Afryki.
Długoszpar, zwany również żarłaczem olbrzymim, to drugi pod względem wielkości gatunek rekina na świecie. Pomimo swoich wielkich rozmiarów dla człowieka jest całkowicie nieszkodliwy, gdyż podobnie jak rekin wielorybi odżywia się planktonem. Niestety z uwagi na stale malejącą populację gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.
Tym bardziej ucieszył naukowców fakt, że zarejestrowane na filmie rekiny zgromadziły się, aby się rozmnażać, a nie w celu poszukiwania pokarmu. Wprawdzie nagrano jak z otwartymi paszczami pochłaniają plankton blisko powierzchni, ale najważniejsze były sekwencji, gdy przez dłuższy czas pozostawały blisko dna i nie żerowały.
Wprawdzie nie udało nam się uchwycić zalotów lub zachowań godowych, ale to nowatorskie badanie rzuciło więcej światła na życie tych spektakularnych gigantycznych ryb. Fakt, że rekiny spędzały znacznie więcej czasu na pływaniu tuż nad dnem morskim, niż myśleliśmy wcześniej, iż zamkniętymi pyskami, jest naprawdę interesujący, zwłaszcza że gatunek ten jest często postrzegany jako rekin pelagiczny lub żerujący na powierzchni wody – powiedziała dr Suzanne Henderson z NatureScot
Jeżeli interesują was rekiny i spotkania z nimi, to koniecznie musicie zajrzeć do 9 numeru kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.