23 czerwca jednostka do odzyskiwania tworzyw sztucznych S/V Kwai, należąca do Ocean Voyages Institute, zadokowała w porcie w Honolulu, kończąc trwający 48 dni rejs. Podczas wyprawy załodze udało się usunąć 103 tony sieci rybackich i plastikowych odpadów, co stanowi nowy rekord.
Ten niezwykły połów miał miejsce na terenie określonym mianem Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci – czyli olbrzymiego dryfującego skupiska odpadów, utworzonego przez prądy oceaniczne w północnej części Oceanu Spokojnego, pomiędzy Kalifornią a Hawajami. Ilość śmieci była również niemal dwukrotnie większa niż poprzedni wynik osiągnięty w zeszłym roku. Tym samym Ocean Voyages Institute ugruntował swoją pozycję lidera w dziedzinie oczyszczania otwartych wód oceanicznych.
„Jestem bardzo dumny z naszej ciężko pracującej załogi” – powiedziała Mary Crowley, założycielka i dyrektor wykonawczy Ocean Voyages Institute. „Przekroczyliśmy nasz cel, jakim jest przechwycenie 100 ton toksycznych plastików i porzuconych sieci widm. W tych trudnych czasach nadal pomagamy przywrócić zdrowie naszym oceanom, co wpływa na poprawę zdrowia nas wszystkich oraz naszej planety.”
Crowley, którą znana jest jako „Pogromczyni Sieci Widm”, słynie z opracowywania skutecznych metod usuwania znacznych ilości tworzyw sztucznych z oceanów. W 2019 roku organizowane przez nią wyprawy zakończyły się m.in. usunięciem 48 ton toksycznych tworzyw sztucznych.
„Nie ma jednego sposobu stanowiącego rozwiązanie problemu oczyszczania oceanów. Każda wyprawa to długie dni spędzone na morzu, z oddaną ekipą, która skanuje horyzont, chwyta sieci i zbiera ogromne ilości śmieci, co sprawia, że powoli zmierzamy do wyznaczonego celu” – poweidział Locky MacLean, były dyrektor Sea Shepherd i obrońca oceanów, działający na rzecz ochrony środowiska morskiego od dwóch dekad
Lokalizatory satelitarne GPS używane przez Ocean Voyages Institute od 2018 roku potwierdzają teorię Crowley, że jeden moduł śledzący może prowadzić do wielu sieci. Ocean często sortuje śmieci, tak, że oznakowana sieć rybacka może prowadzić do kolejnych, znajdujących się w promieniu 15 mil.
Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, położona w połowie drogi między Hawajami a Kalifornią, jest największym tego typu obszarem z największą liczbą plastików, spośród pięciu głównych regionów akumulacji tworzyw sztucznych w otwartym oceanie.
„Używamy sprawdzonego sprzętu, aby skutecznie czyścić oceany, jednocześnie wprowadzając innowacje w zakresie nowych technologii” – opowiada Crowley. „Ocean Voyages Institute jest liderem w badaniach i oczyszczaniu oceanów od ponad dekady. Wprawdzie skupiamy na sobie mniej
uwagi i nie jesteśmy tak medialni jak niektóre organizacje, ale działamy z pasją i zaangażowaniem wywierając znaczący wpływ na poprawę sytuacji”.
Podczas ekspedycji wielonarodowa załoga KWAI zbierała zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych za pomocą satelitarnych urządzeń śledzących GPS, opracowanych przez Ocean Voyages Institute, przy pomocy inżyniera Andy’ego Sybrandy z Pacific Gyre, Inc. Nadajniki są umieszczane w sieciach przez wolontariuszy, jachty i statki.
Źródło: Ocean Voyages Institute
Odkryj wspaniałą nurkową Czarnogórę! Wciąż niepoznana i oferująca pełne spektrum podwodnych atrakcji. Więcej dowiesz się w 10 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.