Wczoraj, w środę 20 maja, premierę miał długo wyczekiwany film dokumentalny „If Only…”, będący studium wypadku nurkowego, w którym śmierć na wskutek własnego błędu poniósł nurek techniczny i oficer US Navy Brian Bugge. Jego żona Ashley wspólnie z ekspertami w temacie nurkowania przybliżają tę tragiczną historię.
Ahley Bugge przy wsparciu Garetha Locka ukazują szczegóły ostatniego nurkowania i czynników, które złożyły się na jego fatalny koniec.
„Nie chodzi mi o to, aby móc kogoś obwiniać i mówić kto zrobił to lub to. To nie jest działanie ukierunkowane na szukanie winnych. Chodzi o to, żeby życie i śmierć Briana stanowiły inspirację dla wszystkich członków społeczności nurkowej i temat do rozważenia, w jaki sposób ich myśli, uczucia, instynkty i zachowanie, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pod wodą. Mam nadzieję, że mój ból i uraz związany z utratą Briana zachęci nurków, aby nigdy nie brali niczego za pewnik. W kontekście nurkowania, każdy dzień musi być dniem, w którym się uczymy.” – Ashley Bugge
„Mam nadzieję, że „If Only…” będzie miało ten sam efekt w nurkowaniu i poza nim – chodzi o uświadamienie, że wiele czynników, które prowadzą do wypadku, nie jest łatwo dostrzec od razu i że omawiając te bogate w kontekst historie, możemy poprawić bezpieczeństwo nas wszystkich. Musimy zrozumieć, w jaki sposób osoby zaangażowane powinny robić to, co zrobiły, nawet jeśli z perspektywy czasu wydaje się to irracjonalne.” – Gareth Lock
W listopadzie ubiegłego roku Gareth poleciał na Hawaje, aby sfilmować historię Briana, który był oficerem w Departamencie Zintegrowanych Systemów Nadzoru Floty Pacyfiku USA. Zginął 20 maja 2018 r., w Honolulu na Hawajach, podczas nurkowania poza służbą. Miał 35 lat, a jego żona za kilka tygodni miała wydać na świat ich trzecie dziecko.
Swoje ostatnie nurkowanie Brian przeprowadził na obiegu zamkniętym. Niestety nie odkręcił dopływu tlenu do swojego rebreathera przed wejściem do wody i w ciągu kilku minut zemdlał, a następnie opadł na dno oceanu. Próby reanimacji go nie powiodły się. W wyniku późniejszych ustaleń stwierdzono, że producent sprzętu nie był winny śmierci Briana.
„Mam nadzieję, że ten film będzie przykładem tego, co możemy zrobić, gdy mamy możliwość opowiedzieć historię, która w przyszłości może uratować komuś życie. To dopiero początek bardzo długiej drogi, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w nurkowaniu, patrząc na rolę czynników ludzkich w incydentach nurkowych.” – Gareth Lock
Pierwotnie film miał zostać zaprezentowany już miesiąc temu podczas TekDiveUSA, niestety impreza, podobnie jak wiele innych, została ostatecznie odwołana. Teraz dostępny jest online, aby każdy mógł go zobaczyć i wynieść z niego coś, co pozwoli uczynić nasze nurkowanie bardziej bezpiecznym.
Źródło: The Human Diver
Polecamy wam również bardzo interesujący artykuł Marcina Bramsona, opublikowany w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.