Świat nurkowania zawodowego dla osób nie działających w tej branży jest zazwyczaj bardzo niedostępny. Wykorzystuje się tam zupełnie inny sprzęt, panują inne zasady, a zdjęć i filmów z tego typu nurkowań również jest zdecydowanie mniej, niż z nurkowań rekreacyjnych czy technicznych. Dlatego dziś mamy dla was prawdziwą perełkę!
Platforma wiertnicza Petro Giant zlokalizowana jest na Morzu Bałtyckim, w lokalizacji określanej jako złoże B3. To właśnie tutaj na głębokości około 80 metrów, podczas wymagających nurkowań saturowanych, prowadzone są rekonstrukcje odwiertów.
Nurkowie schodzą do wody z pokładu platformy, na którym zainstalowana jest aparatura wykorzystywana podczas prac oraz cały system nurkowy. W specjalnym dzwonie nurkowie są opuszczani na potrzebną głębokość (tutaj 70-80 m) i wykonują prace naprawcze przy instalacji. Na tej głębokości w nurkowaniu saturowanym nurek może pracować przez 4 h (potem zmienia go kolega). Daje to 16 h pracy nurków w cyklu dobowym.
Po wykonaniu pracy dzwon nurkowy jest wyciągany na pokład platformy, gdzie ustawiony jest system nurkowy wraz z komorą hiperbaryczną. Niczym rakieta, która dokuje do stacji kosmicznej, dzwon zostaje połączony z komorą hiperbaryczną systemem śluz. Poprzez śluzy, w których następuje wyrównanie ciśnień, nurek przechodzi do komory hiperbarycznej, w której odpoczywa, je, śpi, czeka na wezwanie do pracy i spędza czas aż do końca zaplanowanych prac podwodnych. Wliczając w to czas kompresji i dekompresji, nurek może spędzić w komorze do 28 dni.
Źródło: Grupa LOTOS
Polecamy wam również bardzo interesujący artykuł Marcina Bramsona, opublikowany w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.