Niezwykła wymiana pomiędzy nurkiem i ośmiornicą – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 10, 2019 17:15

Niezwykła wymiana pomiędzy nurkiem i ośmiornicą – video

Pod wodą czeka nas wiele niezapomnianych widoków i przygód. Wie o tym każdy, kto chociaż raz zdecydował się zanurkować. Niejednokrotnie też, wspaniałe momenty z naszych nurkowań udaje się zarejestrować przy pomocy kamer i aparatów. Właśnie takie niezwykłe video nagrała grupa nurków, podczas nurkowania w Indonezji.

Podczas nurkowania w wodach Lembeh w Indonezji, Pall Sigurdsson i jego przyjaciele spotkali maleńką ośmiornicę, która zamieszkała w jednorazowym plastikowym kubku. Te niezwykłe głowonogi znane są z robienia osłon ochronnych ze skorup i innych znalezionych przedmiotów, takich jak łupiny orzecha kokosowego, jednak Sigurdsson był bardzo zaniepokojony o bezpieczeństwo ośmiornicy chroniącej się w elastycznym plastikowym pojemniku.

Podczas gdy skorupa stanowi solidną ochronę, przepływający węgorz lub flądra prawdopodobnie połknęłyby ośmiornicę razem z kubkiem, co w efekcie doprowadziło by do śmierci zarówno ofiary, jak i drapieżcy. Dlatego zamiast pozostawić ośmiornicę na pastwę losu, Sigurdsson i jego przyjaciele spędzili sporo czasu, szukając muszli, która zastąpiła by jednorazowy kubek.

Pierwszych kilka sztuk, które podsunęli nie zostało zaakceptowanych, ale w końcu udało się znaleźć taką, która przekonała maleńką ośmiornicę.

maxresdefault02

„Znaleźliśmy tę ośmiornicę na głębokości około 20 metrów pod wodą i przez długi czas próbowaliśmy przekonać ją do znalezionych muszli, mając nadzieję, że wymieni na nią swój kubek. Ośmiornice kokosowe są znane z tego, że są bardzo wybredne względem muszli, które adaptują na swoje schronienie. Musieliśmy wypróbować wiele różnych, zanim udało się znaleźć tę, która została zaakceptowana.”

W efekcie maleńka ośmiornica zyskała nowe, bezpieczne schronienie, które miejmy nadzieję posłuży jej na bardzo długo, a pod wodą zalega jeden plastikowy kubek mniej.

Źródło: laughingsquid.com
[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 10, 2019 17:15

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Kwiecień , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń