Konferencja Baltictech 2017 zbliża się wielkimi krokami, a emocje z tym związane rosną. Co konkretnie będzie na nas czekać w progach Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, w weekend 25-26 listopada? To pytanie pojawia się wielokrotnie, dlatego nie tracąc czasu postanowiliśmy przygotować na nie odpowiedź. Mamy nadzieję, że nasz mini-cykl prezentujący zaproszonych prelegentów oraz temat omawianych przez nich zagadnień, pomoże wam lepiej i sprawniej zaplanować swój czas na konferencji!
Dziś w baltictechowych zapowiedziach bardzo szkoleniowo i bardzo technicznie. Poznamy nurków instruktorów i nurków biznesmenów. Łączy ich oczywiście pasja, ale także szczególne upodobanie do nurkowania technicznego. Bruce Partridge – znany nam założyciel firmy Shearwater Research, Phil Short – zasłużony instruktor i eksplorator, Paul Toomer – wszechstronny nurek techniczny, instruktor i przedsiębiorca, a także Roman Virt – badacz i zwolennik obiegów otwartych w nurkowaniu technicznym.
Bruce Partridge to założyciel Shearwater Research – kanadyjskiej firmy produkującej komputery nurkowe. Zawodowy architekt oprogramowania, a także wszechstronny umysł ścisły. Nurkowaniem zajął się dopiero po przejściu na emeryturę. Jego nowe hobby stało się pasją w momencie, gdy pojawiły się na rynku obiegi zamknięte.
Bruce zaczął badać konstrukcję popularnych rebów oraz ich oprogramowanie. Jego firma Shearwater Research powstała w celu stworzenia kontrolera tlenu w zamkniętym obiegu. W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów zaprojektowano i rozpoczęto produkcję także komputerów nurkowych. Firma Shearwater sprzedaje je obecnie nurkom technicznym i rekreacyjnym w 70 krajach, dzięki czemu stała się znaczącym graczem w świecie komputerów nurkowych.
Bruce na Baltictech 2017 przedstawi historię firmy Shearwater od jej początków aż do teraz. Opowie nam też o początkach eksperymentów z rebreatherami: CCR 2000, Draeger Dolphin i KISS, przez pryzmat certyfikatu EN 14143 do współczesnych systemów rebreatherowych.
Paul Vincent Toomer odkrył nurkowanie dopiero w zimnych wodach południowej Anglii, chociaż wcześniej zdarzyło mu się mieszkać przez 23 lata w RPA. Teraz jest zapalonym nurkiem wrakowym i jaskiniowym. Nurkuje z rebreatherem, a także w konfiguracji sidemount. Jest instruktorem i instruktor trenerem w PADI, IANTD, TDI, SSI. Obecnie współpracuje z nową organizacją RAID.
W 2007 roku postanowił skoncentrować się wyłącznie na szkoleniu nurków technicznych oraz wyprawach. Założył firmę Diving Matrix Tec Lab, która zajmuje się zaawansowanymi szkoleniami nurkowymi i organizacją profesjonalnych wyjazdów nurkowych, m.in. na Maltę, do Meksyku, RPA i na Sardynię. Firma jest bezpośrednio związana szkoleniowo z RAID. Paul był też jednym z pierwszych, którzy zaczęli organizować szkolenia na jednostce Poseidon MKIV.
Paul obecnie jest współwłaścicielem agencji szkoleniowej RAID International i dyrektorem szkolenia nurkowego (Diver Training Prior).
W swoim dorobku ma bogate CV dot. CRR m.in.: Sub-Gravity, xCCR, Sentinel, JJ i Poseidon MKVI.
Regularnie współpracuje z różnymi magazynami nurkowymi oraz jest częstym gościem największych eventów nurkowych na świecie.
Na Baltictechu opowie nam o ratownictwie w praktyce.
Phil Short to jeden z czołowych instruktorów nurkowania technicznego w Europie. Prowadzi własną firmę, specjalizującą się w zaawansowanych szkoleniach nurków na wszystkich poziomach.
Nurkuje zawodowo od ponad dwudziestu lat, podczas których zarejestrował sześć tysięcy nurkowań i ponad trzy tysiące godzin na obiegu zamkniętym. Gdy nie zajmuje się szkoleniami lub testowaniem urządzeń, organizuje wyprawy w odległe, trudno dostępne rejony świata, takie jak wschodnia Rosja.
Aktualnie Phil jest także konsultantem dla producentów, takich jak VR Technology Ltd czy Fourth Element. Jest również Dyrektorem do spraw szkoleń w organizacji IANTD UK.
Na Baltictech 2017 poprowadzi dwie prelekcje. Pierwsza dotyczy wspólnego projektu realizowanego z United States National Park Service, Lund University Sweden i załogą US DPAA Tulsamerican B24. Druga będzie dotyczyła podsumowania tegorocznych prac na wraku z Antykithiry.
Roman Virt – Czech, absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Zajmuje się nurkowaniem technicznym od 1997 roku. W swoim zawodowym życiu wyszkolił wielu technicznych nurków oraz dziesiątki instruktorów nurkowych. Jest także autorem kilku publikacji i podręczników. Poza nurkowaniem pracuje w przemyśle wojskowym, gdzie zajmuje się badaniami w zakresie ochrony balistycznej i przeciwwybuchowej.
Roman na konferencji przybliży nam różnice pomiędzy nurkowaniem na obiegu zamkniętym i otwartym. Czy zamknięty rzeczywiście jest bardziej „pro”? Jakie są rzeczywiste limity nurkowania na OC I CCR? Co jest mitem, a co prawdą?
Wszystkie informacje znajdziecie również na oficjalnej stronie konferencji baltictech.com
[pro_ad_display_adzone id=”25708″]