Wielu naukowców – oceanografów, biologów czy geologów – boryka się z problemem, jak efektywnie i szybko gromadzić potrzebne dane. Zainspirowani tą kwestią klimatolog Karsten Shein i ekolog Peter Quilliam zadali sobie pytanie – a może by tak „zatrudnić” do tej misji nurków?
Zaprojektowane przez zespół badaczy (w składzie Shein, Quilliam, Jenny Parmar i Neil van Niekerk) niewielkie urządzenie zapisuje dane pomiarowe za każdym razem, kiedy nurek zanurzy się w wodzie. Może być z łatwością zamontowane na kombinezonie.
Oceans Eye jest zsynchronizowany ze smartfonem lub tabletem, dzięki czemu może przekazywać dane GPS bezpośrednio na ląd. W ten sposób jesteśmy w stanie utworzyć profil 3D naszego nurkowania, z uwzględnieniem głębokości i przemieszczeń w osi poziomej.
Oprócz współrzędnych GPS, Oceans Eye potrafi badać temperaturę, współczynnik załamania światła oraz przewodność, za pomocą algorytmu wykorzystującego dane na temat stężenia rozpuszczonych w wodzie soli.
[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/-3yO-P5mOa8″]
Po zakończonym nurkowaniu Oceans Eye łączy się przez Bluetooth ze zsynchronizowanym urządzeniem, znajdującym się na lądzie. Wszystkie dane są przesłane do odbiorcy bez jakiegokolwiek wysiłku ze strony nurka, którego zadanie jest niezmienne – ma cieszyć się z eksploracji podwodnych obszarów.
Ze względu na dynamiczne zmiany na rafach koralowych i konieczność ich ciągłego monitoringu, Oceans Eye, wykorzystany na dużą skalę, może być niezwykle pomocny dla naukowców. Z tego powodu chcą oni zachęcić do akcji osoby, które nurkują codziennie – instruktorów, ale też zapalonych hobbystów.
Dzięki tak prostemu dostępowi do danych z obszarów wymagających szczególnej uwagi, badacze będą w stanie obserwować trendy zmian w rafach i reagować w nagłych wypadkach.
Oceans Eye ma być dostępne po możliwie niskiej cenie, tak, aby zapewnić udział w projekcie jak największej liczby osób. Bo im więcej osób, tym zaobserwowane zjawiska, zgodnie z prawami statystyki, będą bardziej wiarygodne.
Informacje zdobyte przez Oceans Eye będą dostępne za darmo dla użytkowników związanych ze szkołami czy uczelniami wyższymi – uczniów, studentów, nauczycieli i profesorów. Zespół aktualnie pracuje nad wersją prototypową urządzenia. Na rynku ma pojawić się pod koniec roku 2017.
Żródło: scubadiving.com, pobrano 18.11.2017 Foto: Neil van Niekerk