Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze ustalili, że rekin polarny jest najdłużej żyjącym kręgowcem na naszej planecie. Wszystko dzięki przebadaniu 28 samic schwytanych w rybackie sieci metodą datowania radiowęglowego. Ten gatunek rekina jest jednym z największych, jak się okazuje jest również tym żyjącym najdłużej. Nasza wiedza na temat tych zwierząt wciąż jest jednak bardzo skromna.
Zarówno biologia tych stworzeń oraz zwyczaje, do niedawna pozostawały okryte całkowitą tajemnicą. Teraz kolejnych niezwykłych informacji dostarczyły badania przeprowadzone przez duńskich naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Dwa największe przebadane przez nich osobniki mierzyły 493 cm i 502 cm i miały odpowiednio 335 i 392 lata. Z kolei średnia wieku badanej grupy rekinów wynosiła 272 lata. Takie rezultaty sprawiły, że dzięki najnowszym badaniom rekin polarny został najbardziej żywotnym kręgowcem na Ziemi.
Ponad 50 lat temu duński biolog morski Paul Marinus Hansen odkrył, że ten gatunek rekina rośnie zaledwie kilka centymetrów w przeciągu roku. Od tamtej pory badacze na całym świecie spekulowali na temat tego, jak długo żyją rekiny polarne. Pytanie aż do teraz pozostawało bez odpowiedzi, gdyż wieku tego konkretnego gatunku nie można określić korzystając z tradycyjnych metod.
Odpowiedzi nurtującej ichtiologów na całym świecie udało się udzielić badając soczewkę oka rekina, przy wykorzystaniu metody datowania radiowęglowego. Ta nowatorska technika została zastosowana po raz pierwszy i szczegółowo opisana w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie „Science”. Pracownicy wydziału biologii Uniwersytetu w Kopenhadze udzieli odpowiedzi, na którą ich środowisko czekało pół wieku.
Zazwyczaj wiek określa się badając zwapniałe tkanki, jednak w tym przypadku było to niemożliwe, gdyż ten rekin nie posiada takich tkanek. Nowa metoda zastosowana przez dr Juliusa Nielsena i jego zespół opiera się na badaniu jądra soczewki oka, które kształtuje się już u płodu i w związku z tym jest równie stare co sam rekin.
Należy jednak pamiętać, że zgromadzone przez Duńczyków informacje i przeprowadzone badania, tylko częściowo dotyczyły określenia wieku rekinów polarnych. Jak się okazuje, gatunek ten stanowi jedną wielką zagadkę i naukowcy starali się odpowiedzieć na jak najwięcej nurtujących pytań.
Rekin polarny zwany również grenlandzkim, to gatunek wyjątkowy i wyróżniający się powolnością oraz długowiecznością. Przedstawiciele tego gatunku to najpowolniejsze rekiny na świecie. Poruszają się z prędkością 1.2 km/h. Dojrzałość płciową osiągają w wieku… 150 lat! Nic więc dziwnego, że najstarsze badane osobniki liczą sobie niemal 400 lat. Średnio osiągają wielkość 4-5 metrów, jednak największy spotkany osobnik mierzył 6,4m, a prawdopodobnie górna granica oscyluje wokół wymiaru 7,3 metra!
Rekiny polarne zamieszkują wody Grenlandii, Morza Północnego, północnego Atlantyku, Oceanu Arktycznego oraz Morza Białego. Sporadycznie spotykany jest w wodach położonych nieco bardziej na południe.
Źródło: news.ku.dk, bbc.com, wikipedia.org
Miłośnikom rekinów polecamy artykuł Małgorzaty Sobońskiej, który znajdziecie w 8 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.