Nurkowanie w zalanych tunelach zapomnianej linii warszawskiego metra – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 15, 2011 10:56

Nurkowanie w zalanych tunelach zapomnianej linii warszawskiego metra – video

W latach ’50 XX wieku w odbudowującej się ze zgliszczy powojennej Warszawie, podjęto decyzję o budowie głęboko położonej linii metra. Tunele planowanej linii miały znajdować się na głębokości 30-50 metrów pod ziemią. Według założeń inżynierów do 1956r. miało funkcjonować już 10 stacji.

Jednak jak to niejednokrotnie w Polskiej Republice Ludowej bywało, coś, co rozpoczęło się z wielkim zapałem i rozmachem, równie szybko upadło i odchodziło w zapomnienie. Ten los podzieliła również wspominana przez nas głęboka linia metra. Na skutek wielu niesprzyjających czynników – zarówno technicznych, jak i finansowych czy politycznych, podjęto decyzję o przerwaniu prac. Wykopanych już kilkaset metrów tuneli w okolicach Dworca Wileńskiego zalano i zapomniano na całe dekady.

Zawsze jednak znajdą się ludzie z dziwną pasją i nadmiarem wolnego czasu. W ten sposób o zalanej konstrukcji przypomnieli sobie stołeczni nurkowie, którzy postanowili zbadać ten temat i dokonać eksploracji wybudowanej w latach ’50 konstrukcji. Dzięki temu możemy zajrzeć chociaż odrobinę w odmęty historii i zalanych tuneli zapomnianej linii warszawskiego metra.

Prezentowany poniżej film autorstwa Sławka Paćko ukazuje tunele położone w pobliżu C.H. Wileńska.

Źróło: warszawa1939.pl

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 15, 2011 10:56

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama