Badania Piotra Kuklińskiego w Arktyce

Dodane przez divers24 Październik 3, 2010 10:24

Badania Piotra Kuklińskiego w Arktyce

         Mimo wielkiej odległości i nie sprzyjających warunków są ludzie którzy podejmują się nurkowania w lodowatych wodach Arktyki.. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie  badań, które prowadzi Piotr Kukliński wraz z zespołem: Piotrem Bałazy i Tadeuszem Stryjkiem.

         Tego typu badania nie są prostym zadaniem, ponieważ wymagają zdobycia potrzebnych organizmów. Nie jest to większy problem, gdy nurkowanie jest pasją i przyjemnością, a tak jest właśnie w przypadku Piotra Kuklińskiego. Naukowiec bardzo chętnie sam zbiera organizmy, tym bardziej, że dzięki temu może być pierwszym człowiekiem nurkującym w miejscu, do którego nikt inny jeszcze nie dotarł! Jak sam podkreśla, taka praca to jedna wielka przygoda, ponieważ pozwala mu ona przemierzać arktyczne wody i eksplorować dziewicze tereny. Najczęściej penetrowane są wody w okolicach Spitsbergenu, a pierwszy etap prac badawczych to nic innego jak przeczesywanie dna morskiego z wiadrem w ręku. Po udanych połowach następuje oglądanie eksponatów pod mikroskopem.


       Jeśli okaże się, że naukowcy znajdą dotąd nieopisane okazy, nadają im nazwy, które pochodzą zazwyczaj od miejsca znaleziska albo od imion innych naukowców. Wśród najciekawszych odkryć Piotra Kuklińskiego był mszywioł, który przystosowując się do otaczającego środowiska, potrafił wbudować w swoje ciało ziarenka piachu. Swoim wyglądem organizm ten przypominał uszczelkę, tym bardziej w momencie, gdy musiał te ziarenka z siebie wyrzucić, aby regulować swoją pływalność. Podczas prac w terenie naukowiec prowadzi również stały monitoring morza. Polega on m.in. na zanurzeniu w morzu płytek kolonizacyjnych i zostawieniu ich na okres roku. Po tym czasie badacze mogą sprawdzić co na nich osiada, dzięki czemu mają możliwość określenia procesów, jakie zachodzą w morzu.

 

      Kolejne badania prowadzone będą na Antarkydzie na wyspie króla Jerzego. Zadaniem naukowców będzie szukanie i późniejsze badanie mszywiołów, jeżowców i innych organizmów, dzięki którym będzie możliwe porównanie dwóch ekosystemów polarnych. Tegoroczną wyprawę naukowcy chcą zwieńczyć albumem, który poświęcony będzie życiu podwodnemu z okolic polskiej bazy polarnej im. Henryka Arctowskiego.

 

      Pan Piotr Kukliński jest naukowcem sopockiego Instytutu Oceanologii, a specjalizuje się w badaniach twardego dna morskiego. Jego podwodna praca skupia się na zbadaniu kamieni i litej skały, znajdujących się na dnie morza oraz na odkrywaniu strategii życiowych u organizmów arktycznych, szczególnie wśród mszywiołów.

źródło: trojmiasto.pl

Dodane przez divers24 Październik 3, 2010 10:24

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2019

Sortowanie
11Sty - 14Sty 1110:00Sty 14Paris Diving Show (Salon de la Plongée)
19Sty - 27Sty 1910:00Sty 27Targi Boot - 50 edycja