Nurkowanie w kopalni Tuna Hastberg

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 20, 2012 12:22

Nurkowanie w kopalni Tuna Hastberg

Tuna – to popularna nazwa szwedzkiej kopalni rudy żelaza, posiadającej przeszło 600-letnią tradycję wydobywczą, a w której prace wstrzymano w latach ’40 XX w. Nie znaczy to jednak, że została ona opuszczona i całkowicie zapomniana. Jak to w podobnych przypadkach często bywa, eksploracją i znalezieniem nowego „przeznaczenia” dla tego miejsca, zajęli się nurkowie.

Miejsce zlokalizowane jest w głębi kraju, ok. 530km od Karlskrony i 240km od Sztokholmu. Będąc na miejscu, aby móc rozpocząć nurkowanie, należy dostać się na trzeci poziom kopalni, znajdujący się ok. 80-100m pod ziemią. Właśnie tam znajduje się dojście do wody, gdzie można rozpocząć zanurzenie. Aby jednak do tego doszło, nurek chcący tego dokonać, musi pokonać prawie 500 stopniowe schody, wiodące w dół kopalni. Na szczęście ciężki sprzęt, potrzebny do podwodnej eksploracji Tuny, jest zwożony na dół, dzięki wykorzystaniu specjalnego wózka.

Do tej pory znane są tam dwa poziomy nurkowe – 36m oraz 74m. Pod koniec 2011r. oraz na początku 2012r. Opiekunowie kopalni zaprosili na eksplorację niezbadanego jeszcze poziomu 114m, grupę polskich nurków technicznych. Wśród nich znaleźli się dobrze kojarzeni w środowisku nurkowym: Wojtek Filip, Sebastian Popek czy Tymek Podgórczyk.

Dzięki obecności podczas tegorocznej wyprawy Piotra Kardasza, możecie poniżej obejrzeć świetny (jak zwykle zresztą) materiał filmowy, który chociaż w minimalnym stopniu, pozwoli wam wyobrazić sobie, czym jest kopalnia Tuna Hastberg w Szwecji. Tych, którzy chcieliby poznać dokładniej przebieg obu wypraw, zapraszamy na forum prowadzone przez Wojtka Filipa – Divetrek.

Źródło: divetrek.com.pl, Divers24
Foto i Video: Piotr Kardasz/kardasz.net

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 20, 2012 12:22
Pianka Tusa

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 3
DAN polisa 1
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2017

Sortowanie
1Lis - 4Całodniowa DEMA SHOW 2017
25Lis - 26Całodniowa Baltictech 2017
30LisCałodniowa dodaj swoje wydarzenie
Magazyn D24
DAN Top 2
DAN Top 1