Nurkowanie w kopalni Tuna Hastberg

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 20, 2012 12:22

Nurkowanie w kopalni Tuna Hastberg

Tuna – to popularna nazwa szwedzkiej kopalni rudy żelaza, posiadającej przeszło 600-letnią tradycję wydobywczą, a w której prace wstrzymano w latach ’40 XX w. Nie znaczy to jednak, że została ona opuszczona i całkowicie zapomniana. Jak to w podobnych przypadkach często bywa, eksploracją i znalezieniem nowego „przeznaczenia” dla tego miejsca, zajęli się nurkowie.

Miejsce zlokalizowane jest w głębi kraju, ok. 530km od Karlskrony i 240km od Sztokholmu. Będąc na miejscu, aby móc rozpocząć nurkowanie, należy dostać się na trzeci poziom kopalni, znajdujący się ok. 80-100m pod ziemią. Właśnie tam znajduje się dojście do wody, gdzie można rozpocząć zanurzenie. Aby jednak do tego doszło, nurek chcący tego dokonać, musi pokonać prawie 500 stopniowe schody, wiodące w dół kopalni. Na szczęście ciężki sprzęt, potrzebny do podwodnej eksploracji Tuny, jest zwożony na dół, dzięki wykorzystaniu specjalnego wózka.

Do tej pory znane są tam dwa poziomy nurkowe – 36m oraz 74m. Pod koniec 2011r. oraz na początku 2012r. Opiekunowie kopalni zaprosili na eksplorację niezbadanego jeszcze poziomu 114m, grupę polskich nurków technicznych. Wśród nich znaleźli się dobrze kojarzeni w środowisku nurkowym: Wojtek Filip, Sebastian Popek czy Tymek Podgórczyk.

Dzięki obecności podczas tegorocznej wyprawy Piotra Kardasza, możecie poniżej obejrzeć świetny (jak zwykle zresztą) materiał filmowy, który chociaż w minimalnym stopniu, pozwoli wam wyobrazić sobie, czym jest kopalnia Tuna Hastberg w Szwecji. Tych, którzy chcieliby poznać dokładniej przebieg obu wypraw, zapraszamy na forum prowadzone przez Wojtka Filipa – Divetrek.

Źródło: divetrek.com.pl, Divers24
Foto i Video: Piotr Kardasz/kardasz.net

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 20, 2012 12:22
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

twenty + eight =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 2
DAN polisa 3
DAN polisa 1

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1