Zanurzenie na wraku pancernika Bismarck – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 28, 2016 20:00

Zanurzenie na wraku pancernika Bismarck – video

Pancernik „Bismarck”, to prawdziwa legenda Kriegsmarine oraz jeden z najbardziej znanych okrętów z czasów II Wojny Światowej. Potężny kolos mierzący ponad 250 metrów, który swoim ogromem i siłą ognia budził strach i respekt wśród załóg wszystkich wrogich okrętów. Najlepszym przykładem na to, jak cenną (również z przyczyn propagandowych) jednostką był pancernik, niech świadczy fakt, że do walki z uszkodzonym „Bismarckiem” dowództwo Royal Navy, rzuciło wszystkie dostępne siły w liczbie ok. 30 jednostek! Wysiłek brytyjskiej floty zaowocował 27 maja 1941 roku zatopieniem legendy Kriegsmarine.

Zamieszczony poniżej materiał filmowy pokazuje, że mimo upływu niemal 71 lat od zatopienia „Bismarkca”, pancernik znajduje się w rewelacyjnej kondycji. Wrak został odkryty w 1989 roku przez ekspedycję pod kierownictwem dr Roberta Ballarda. Jednostka spoczywa na olbrzymiej głębokości 4750 metrów i znajduje się całkowicie poza zasięgiem wszelkiego typu nurkowań. Ciekawostką jest fakt, że w przeciwieństwie do większości pancerników, wrak „Bismarcka” spoczął równo na stępce.

Zazwyczaj z uwagi na olbrzymi ciężar, jednostki tego typu odnajduje się odwrócone dnem do góry. Ustawienie niemieckiego okrętu wynika zapewne z faktu, że w trakcie opadania na dno, odwrócił się do góry dnem i właśnie wtedy wypadły z niego działa głównej artylerii. Dziś leżą nieopodal wraku powbijane w dno do góry nogami. Przy długiej drodze, jaką miał do pokonania na dno, „Bismarck” wykonał kolejny obrót i w tej pozycji zastygł na wieki.

Pomimo potężnych zniszczeń, jakich pancernik musiał doznać ze strony Royal Navy (został trafiony blisko 400 razy!), jego stan zachowania i ogólna kondycja nadal robią spore wrażenie. Nie licząc 10-metrowego fragmentu rufy, który oderwał się od reszty okrętu, kadłub pozostaje niemal nietknięty. Większość lżejszego uzbrojenia i dział przeciwlotniczych wciąż znajduje się na swoim miejscu. Wyraźnie widoczne są również śruby napędzające niegdyś „Bismarcka”. W pobliżu oprócz najcięższego uzbrojenia leży również złamany główny maszt, dalmierze i wiele innych elementów.

W trakcie eksploracji prowadzonej przez dr Ballarda nie odnaleziono żadnych uszkodzeń opancerzonej cytadeli. Z kolei w kadłubie znaleziono 8 otworów – 1 na prawej burcie i 7 po lewej stronie, wszystkie powyżej linii wody. 1 otwór znajduje się również w pokładzie, w części dziobowej. Kolejnych 6 otworów znajduje się na śródokręciu. Nie zarejestrowano natomiast żadnych otworów mogących świadczyć o przebiciu głównego lub bocznego pancerza. Ogromne wgniecenia świadczą o tym, że najprawdopodobniej olbrzymie 14-calowe pociski wystrzelone przez okręt „King George V”, po prostu odbijały się od pancerza.

Ballard odnotował również, że brak śladów wewnętrznej implozji, charakterystycznych dla sytuacji, gdy tonący kadłub nie jest w pełni zalany przez wodę. Po prostu różnica ciśnień otaczającej wody i uwięzionego powietrza, doprowadziła by do zmiażdżenia okrętu. Zamiast tego, mamy świetnie zachowany kadłub, po którym nie widać najmniejszych śladów implozji. Oznacza to, że wszystkie przedziały na pancerniku zostały zalane przez wodę. Według dr Ballarda potwierdza to opinię części ocalałych marynarzy, mówiącą o celowym zatopieniu jednostki w ostatniej fazie bitwy.

Niemiecki pancernik „Bismarck” został zbudowany w 1940 roku. Mierzył 251 metrów długości i 36 metrów szerokości. Jego burty były wyposażone w pancerz grubości 320 milimetrów! Główne uzbrojenie stanowiło 8 dział kalibru 380 mm, 12 dział kalibru 150 mm, 16 dział kalibru 105 mm, które uzupełniała lżejsza artyleria. Uratowało się jedynie 115 z 2200 marynarzy znajdujących się na pokładzie pancernika w dniu, kiedy zatonął.

Źródło: thevintagenews.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 28, 2016 20:00

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Grudzień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń