Nurkowe polowanie na megalodona w Cooper River – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 14, 2015 20:30

Nurkowe polowanie na megalodona w Cooper River – video

Jest takie miejsce w Karolinie Południowej, gdzie zanurzając się pod wodę, mamy szansę na naprawdę niezwykłe znalezisko. W prawdzie niska temperatura wody, zerowa widoczność, silne prądy i zagrożenie w postaci zamieszkujących okolicę aligatorów mogą niektórych zniechęcić, jednak wciąż nie brakuje śmiałków przybywających nad brzegi Cooper River.

Wszystko za sprawą olbrzymiej ilości skamielin, na jakie można natrafić przeczesując dno rzeki. Wśród tych, którzy przyjeżdżają tu na nurkowanie, funkcjonuje żartobliwe określenie, że przyjechali zapolować na megalodona. Ów stwór, to wymarły gatunek rekina, największy – osiągał nawet do 25 m – jaki kiedykolwiek żył na Ziemi.

Specyficzna chrzęstna budowa jego szkieletu sprawiła, że do dziś nie zachowało się zbyt wiele skamieniałości po tych stworzeniach, a najbardziej charakterystyczną z nich, są trójkątne zęby. To właśnie one stanowią magnes na nurków schodzących pod powierzchnię wód Cooper River.

Przez miliony lat tereny dzisiejszego wybrzeża Karoliny Południowej znajdowały się pod wodą. W porównaniu z dzisiejszą linią brzegową, kiedyś ocean wchodził nawet 100 mil w głąb lądu. Nic więc dziwnego, że tereny te obfitują w znaleziska stanowiące pozostałości po olbrzymich prehistorycznych zwierzętach.

Mimo niewielkiej głębokości ok. 9 m, na dnie Cooper River panują niemalże egipskie ciemności. Odpowiednie oświetlenie jest więc absolutnie konieczne, ale ułatwi nam jedynie penetrowanie małych odcinków dna, gdyż przejrzystość wód Cooper River jest niewielka. To jednak nie jedyne utrudnienie. Chcąc podjąć się „polowania na megalodona”, będziemy musieli zabezpieczyć się przy pomocy liny, tak aby nie zostać porwanym przez silne prądy występujące w rzece.

megalodon_teeth_2697976

Przeczesując dno możemy natrafić na całą masę skamieniałości. Jednak tylko część z nich rozbudza wyobraźnię nurków i sprawia, że serce zaczyna bić szybciej. Oczywiście mowa o zębach megalodona, które stanowią obiekt pożądania, pośród zębów wszystkich innych rekinów (a tych w rzece nie brakuje) oraz szczątków innych prehistorycznych stworzeń, jak np. mamuty czy wieloryby.

Pozostałości prehistorycznej fauny to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie można spotkać w mrocznych wodach Cooper River. W minionych latach nurkom odwiedzającym okolicę, udało się już natrafić na artefakty z czasów hiszpańskich konkwistadorów czy przedmioty należące do żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych, walczących w wojnie secesyjnej.

Osoby, które często odwiedzają Południową Karolinę by zanurzyć się w jej historii twierdzą, że właśnie nieprzewidywalność tego co znajdziemy na dnie, budzi największe emocje. Czasami jest to ząb megalodona, czasami pamiątka z XIX w. a czasami aligator!

Źródło: postandcourier.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 14, 2015 20:30

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń