Wrak łodzi podwodnej sprzed 150 lat otwarty przez naukowców

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 31, 2015 21:22

Wrak łodzi podwodnej sprzed 150 lat otwarty przez naukowców

Półtora wieku po zatonięciu i półtorej dekady od odnalezienia, ludzkie oko ponownie mogło zajrzeć do wnętrza wraku łodzi podwodnej z czasów wojny secesyjnej. Mowa tu o jednostce H.L. Hunley, pływającej pod banderą Konfederacji i będącej pierwszą łodzią podwodną, która zatopiła wrogi okręt wojenny.

Bardzo możliwe, że po 150 latach od zatonięcia, uda się w końcu ustalić co było przyczyną tragicznego losu jednostki.

hunley

„Cała sytuacja przypomina trochę odpakowywanie prezentu bożonarodzeniowego, po 15 latach od otrzymania go. Bardzo długo czekaliśmy na ten moment” – powiedział Paul Mardikian, konserwator pracujący przy projekcie „Hunley”.

H.L. Hunley zatopił w grudniu 1864r. statek Unii USS Housatonic. Zdarzenie miało miejsce w ramach akcji mającej przełamać blokadę „Południa” zorganizowaną przez okręty Unii. Niestety po udanej akcji zatopienia wrogiej jednostki, niewielka łódź podwodna oraz jej 8-osobowa załoga, nigdy nie dotarła z powrotem do brzegu.

Wrak Hunleya został odkryty w wodach przybrzeżnych Południowej Karoliny w 1995r. W 2000r. wrak wyłowiono i przeniesiono do North Charleston by przeprowadzić konserwację. Cały wrak trzeba było oczyścić, gdyż pokryty był skorupą powstałą z mieszanki stwardniałego piasku, osadów i rdzy.

W maju zeszłego roku kadłub był w końcu gotowy do zanurzenia w roztworze wodorotlenku sodu który miał usunąć cały nalot. W sierpniu naukowcy używając małych zasilanych powietrzem dłut oraz narzędzi dentystycznych, rozpoczęli pracę mającą na celu dokładne wyczyszczenie pozostałej skorupy. Do dziś udało się odsłonić ok. 70% powierzchni kadłuba.

42063169

Jak twierdzi Paul Mardikian, ślady na poszyciu rzeczywiście mogą udzielić kilku wskazówek, co do przyczyn zatonięcia jednostki. Teraz naukowcy będą starali się ustalić więcej szczegółów, które pomogą odtworzyć los 12m łodzi podwodnej i jej załogi.

Jedna z teorii głosi, że załoga została ogłuszona przez falę uderzeniową po wybuchu, który zatopił USS Housatonic. Ponoć ładunek prochu wykorzystany do tego ataku był tak duży, że marynarze mogli stracić świadomość i w efekcie zginąć z wyczerpania zapasów powietrza (łódź była napędzana siłą ludzkich mięśni). Na razie jest to tylko jedna z hipotez, którą być może niedługo uda się potwierdzić.

Źródło: stripes.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 31, 2015 21:22

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2018

Sortowanie

Brak wydarzeń