Archeolodzy badają starożytne wraki Cypru

Dodane przez Kornelia Sierpień 25, 2010 06:38

Archeolodzy badają starożytne wraki Cypru

Prowadzone od listopada 2007 r. prace wykopaliskowe na cypryjskim statku handlowym, poszerzyły wiedzę o codziennym życiu starożytnych żeglarzy. Odkryto m.in. najstarsze na świecie perfumy, a na zbadanie czekają jeszcze wraki statków, zatopionych w czasach Aleksandra Wielkiego.

Prawie trzy lata trwała ekspedycja badawcza na Morzu Egejskim, będącym niegdyś terytorium kontaktów handlowym między wschodem a południem starożytnego świata. Zatopiony statek załadowany był głównie amforami z winem i oliwą z wyspy Chios, zatem większość odkrytych przedmiotów to właśnie duże gliniane naczynia do ich przechowywania.

Badacze odkryli również, że już w 400 r. p. n .e. używano perfum, zrobionych na bazie cypryjskiej oliwy, a co więcej, głównym składnikiem starożytnej diety były oliwki, których pestki znaleziono na statku w dużych ilościach.

Rzadkim znaleziskiem są także ołowiane pręty z resztkami drewna, które zwiększają wartość wraku, gdyż jak twierdzą uczestnicy prac – istnieje możliwość odnalezienia także fragmentów kilu statku.

Dodane przez Kornelia Sierpień 25, 2010 06:38

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń