Kropla morskiej wody – połączenie sztuki i nauki

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 25, 2014 13:09

Kropla morskiej wody – połączenie sztuki i nauki

Wszyscy znamy powiedzenie, że małe jest piękne. W wielu wypadkach trudno się z tym nie zgodzić (chyba, że mówimy o wysiłkach miłościwie nam panujących podejmowanych, by żyło nam się lepiej). Nie będę jednak rozwijał tu krytyki jedynie słusznej partii i ich oponentów politycznych, a skupię się na czymś nam-nurkom bliższym – morskiej wodzie.

To co wielkie, potężne i budzące respekt składa się zazwyczaj z drobnych elementów. Nie inaczej jest z morzami i oceanami. Piękne, różnorodne, pełne kontrastów i w zależności od warunków pogodowych kojące zmysły lub budzące strach. Czy zastanawialiście się jednak co kryje pojedyncza kropla morskiej wody?

Postawione wyżej pytanie pojawiło się pewnego dnia w głowie Davida Liittschwagera, amerykańskiego fotografa, który postanowił przyjrzeć się sprawie nieco bliżej… Próbka około 15 kropel wody została umieszczona w szalce Petriego o średnicy 60mm. Obraz widoczny na zdjęciu przedstawia natomiast tylko małą część tego, co znalazło się na jej powierzchni.

Efekt? Powiększony obraz możemy uznać za pojedynczą kroplę morskiej wody, z której wyłania nam się galimatias drobnych organizmów. Jest tu larwa kraba widoczna w lewym dolnym roku, okrzemki, sinice, widłonogi, strzałki morskie, rybia ikra, bakterie, zooplankton a nawet robaki. Różni je niemal wszystko od kolorów i kształtów po rozmiar, łączy natomiast fakt, że znajdziemy tę „mieszankę” w każdej jednej kropelce słonej wody.

Źródło: nationalgeographic.com
Foto: David Liittschwager

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 25, 2014 13:09

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Grudzień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń