Przepiękne jezioro Kaindy w Kazachstanie – video

Dodane przez Redakcja D24 Wrzesień 14, 2015 10:10

Przepiękne jezioro Kaindy w Kazachstanie – video

Są takie miejsca na świecie, które nie wymagają żadnego komentarza czy rekomendacji, aby je odwiedzić. Po prostu porażają swym pięknem i unikalnością. Od czasu do czasu prezentujemy na naszych łamach najciekawsze lokalizacje, do których warto się wybrać. Pisaliśmy już o pięknym jeziorku okresowym w Austrii, Jellyfish Lake na Palau, czy cudownym akwenie do nurkowań podlodowych w Szwajcarii. Dzisiaj mamy kolejną perełkę, która przyprawi każdego nurka o szybsze bicie serca – Jezioro Kaindy w Kazachstanie.

Akwen powstał po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce na początku XX w. (1910/1911 – relacje nie są zgodne). W wyniku olbrzymiego osuwiska skalnego, jakie zostało wywołane przez trzęsienie, kilkusetmetrową dolinę, w której rosły brzozy i świerki Schrenka zalała woda. Stąd też pochodzi nazwa – Kaindy, która wśród miejscowych oznacza – otoczony brzozami.

Jezioro ma około 400 metrów długości, a największa głębokość jaką możemy osiągnąć wynosi 30 metrów. Woda mieni się cudownymi odcieniami zieleni i błękitu, nadając miejscu niepowtarzalny urok. Jak przystało na górskie jezioro panują w nim bardzo niskie temperatury. Nie odstrasza to jednak nurków czy też amatorów kąpieli. Charakterystycznym elementem jeziora Kaindy są kikuty zalanych drzew, sterczące ponad jego taflą niczym połamane maszty zatopionych statków.

To przepiękne miejsce położone jest ok. 280 km od największego kazachskiego miasta – Ałma Aty. Dotarcie nad jego brzeg nie stanowi wielkiego problemu, jednak na pokonanie tej drogi trzeba będzie przeznaczyć 5-6 h. Po zjechaniu z autostrady należy przeprawiać się wzdłuż rzeki Chilik oraz wąwozu Kaindy. Oczywiście w pewnym momencie tradycyjny transport okaże się nieprzydatny. Jedynie potężne auta offroadowe poradzą sobie na tutejszych bezdrożach. W innym wypadku będziemy zmuszeni skorzystać z tradycyjnych i niezawodnych zwierząt jucznych. W pobliskiej wiosce na pewno będziemy mogli liczyć na pomoc w tej kwestii.

Niestety jezioro, które powstało nagle w wyniku nieprzewidzianych okoliczności, w identyczny sposób może zniknąć. Naturalne tamy powstałe w czasie osuwiska poddane próbie czasu i erozji, mogą długo już nie wytrzymać naporu wody. Kiedy tak się stanie, jezioro Kaindy przestanie istnieć i pozostaną tylko filmy, fotografie oraz wspomnienia, w pamięci tych, którzy zdążyli odwiedzić to cudowne miejsce.

Źródło: kaindy.kz kazakhztandiscovery.com

Dodane przez Redakcja D24 Wrzesień 14, 2015 10:10

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Sierpień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN